Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatın koşuşturmacası ve yorucu temposu içerisinde, kendimize yeterli zamanı ayırmak bazen zor olabiliyor. Üstelik, çoğu zaman, kendimize ayırdığımız azıcık sürede yaptığımız aktiviteler de bizi daha fazla yormak dışında hiçbir şey yapmıyor. Çoğumuz, böyle durumlarda, bizi rahatlatacak alternatif aktivitelerin peşine düşüyor, zihnimizi ve bedenimizi dinlendirmenin çeşitli yollarını arıyoruz. Pek çok kişinin böyle bir durumda aklına gelen ilk aktivite ise meditasyon yapmak oluyor. 

Hem zihni hem de bedeni dinlendiren, kişinin huzurlu bir ruh haline kavuşmasını sağlayan meditasyonun çok sayıda faydası olduğu bilinmekte. Bunun yanında, meditasyon hakkında çok sayıda soru da gündeme gelmekte. Eğer siz de meditasyon yapmanın faydalarını merak ediyorsanız, içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Meditasyon Yapmanın Faydaları Nelerdir?

1. Zihninizi Dinlendirir

Meditasyonun en temel amaçlarından birisi zihni dinlendirmek ve kişiyi kötü enerjilerden uzaklaştırmaktır. Günlük hayatta karşılaştığınız olumsuzlukları geride bırakarak iç huzura erişmenizi sağlayan meditasyon, zihninizi dinlendirmenin en sağlıklı yoludur.

Kötü düşünceler ve hislerden uzaklaşmanızı sağlayan meditasyon, yalnızca anlık değil, uzun vadede de size fayda sağlayacaktır. Günlük hayatta karşılaştığınız kişi ve olaylara karşı daha olgun, daha sakin bir tutum sergilemenizi sağlayacak, olaylar karşısında kötü duygulara gark olmanızı engelleyecektir.

Zihniniz, vücut enerjiniz ile doğrudan ilişkilidir. Dolayısıyla, sağlıklı ve dinç bir zihne kavuşmak, sağlıklı bir vücudun da anahtarıdır. Bu sebeple, meditasyon yaparak kötü enerjilerden arınmak, yalnızca psikolojiniz için değil, tüm vücudunuz için faydalı olacaktır.

2. Vücudunuzu Dinçleştirir

Meditasyon, bir dizi hareketler ve egzersizler aracılığıyla yapılır. Özellikle masa başı iş yapan veya günlük hayatlarında fazla hareket etmeyen kişiler için meditasyonun en büyük faydalarından birisi de budur. Çeşitli hareketler aracılığıyla vücudun farklı bölgelerindeki kasları harekete geçirmek, daha dinç bir vücuda sahip olmanın püf noktasıdır. Bu sebeple düzenli meditasyon ve yoga yapan kişiler, ileri yaşlarda bile dinç bir vücuda sahip olmanın tadını çıkarabilirler.

Meditasyonun vücuda sağladığı bir diğer fayda ise kan dolaşımını hızlandırması ve esnekliği arttırmasıdır. Farklı organlarımızı ve kaslarımızı düzenli çalıştırmak, vücudumuzdaki kan dolaşımını düzenli bir hale getirir, daha esnek ve dinç bir vücuda sahip olmamızı sağlar.

 

3. Doğru Nefes Almayı Öğretir

Meditasyonda nefes almanın önemi çok büyüktür. Doğru meditasyon, ancak doğru nefes alma ile yapılabilir. Dolayısıyla, meditasyon yapmanın size katacağı şeylerden birisi de doğru nefes alma tekniklerini öğrenmenizi sağlamasıdır. 

Doğru nefes alıp vermek, kalbin iş yükünü azaltır. Kalbimizin ana görevi tüm organlara oksijen ve besin iletmektir; doğru nefes alma yöntemi sayesinde vücuda alınan oksijenin yeterli seviyelerde olması sağlanır. Vücuda yeterli oksijen almanın sağlık açısından ne kadar önemli olduğunu düşünürsek meditasyonun bu açıdan ne kadar faydalı olduğunu göz ardı edemeyiz.

Doğru nefes almanın fiziksel faydalarının yanı sıra psikolojik etkileri de vardır. Düzenli ve derin nefes almak, korkuyla, stresle ve sorunlarla başa çıkma konusunda bize yardımcı olur. Vücuda yeterli miktarlarda oksijen alınması, sakin ve huzurlu hissetmemizi sağlar.

4. Kendimize Odaklanmamızı Sağlar

Meditasyon yapmanın bir diğer faydası ise kendimize odaklanmamızı sağlamasıdır. Günlük hayatımızın büyük bir bölümünü ya başkaları için ya da başkalarıyla birlikte çalışarak geçiririz. Televizyonda farklı insanların hayatını izler, kitaplarda farklı kahramanların hikayelerini okuruz. Başka kişilerin hayatları ve enerjileri ile çevrelenmiş olan hayatımızda kendimize zaman ayırmamız gerektiğini unutmak ise işten değildir. Bu nedenle, günde 15 dakika bile olsa, meditasyon yaparak kendimizi hatırlamış oluruz. Kısa bir süreliğine bile olsa kendimize odaklanmakkendimizi tanımak ve kendimizle baş başa kalmak; hayatın omuzlarımıza bindirdiği yükü bir nebze olsun hafifletir, kendimizi iyi hissetmemizi sağlar.


BAŞVURU / KAYIT FORMU


    Giriş Yap