Skip to content Skip to footer
 • Genel
 • Kimler Katılabilir?
 • Eğitim İçeriği
 • S.S.S
 • Eğitmen

Masal Terapisi Eğitimi

Masal terapisi eğitimi, binlerce yıldır çocukların daha iyi hissetmesine yardımcı olan masalların; bazı patolojik durumların tedavisinde kullanılması olarak tanımlanmaktadır. En eski çağlardan bu yana etkili iletişim, empati, özsaygı ve özgüven gibi değerler; masallar aracılığıyla çocuklara aktarılmaktadır. Masalların eğitici ve iyileştirici gücü, çocuklara uygulanan terapötik süreçlerin işleyişine katkı sağlamaktadır.

Masal Terapisi Nedir?

Masallar, çocukluk döneminin en net hatırlanan öğeleri arasında yer almaktadır. Masalların çocuklar üzerindeki eğitici etkisi, yetişkin kimliklerinin nasıl olacağını belirlemektedir. Masal aracılığıyla daha net anlaşılan toplumsal değerler, kişilerin toplum bilinci kazanmasına yardımcı olmaktadır.

Masal terapisi, çocuklar ve terapist arasında geçen duygusal ve bilişsel etkileşimler olarak tanımlanmaktadır. Masal terapisi alan çocuk, duygularını ve sorunlarını masallar aracılığıyla aktarmaktadır. Bu sayede çocukların dilinden anlamak mümkün hale gelmekte ve sorun teşkil eden duygunun iyileştirilmesi kolaylaşmaktadır.

Masal terapisi eğitimi ise terapist ve çocuk arasında geçen etkileşim sürecinin profesyonel anlamda öğrenilmesi anlamına gelmektedir. Masal terapisi eğitimi sayesinde kişiler, çocukların masal aracılığıyla anlattığı duygu ve düşüncelerine daha etkili bir şekilde müdahale edebilmektedir.

Masal Terapisi Eğitimi İçerisinde Neler Öğretilir?

ClickAkademi Masal terapisi kursu içerisinde, hikâye ve masal anlatıcılığın temel ilkeleri öğretilmektedir. Masal kavramını karşılayan tüm kültürel öğeler detaylı bir şekilde ele alınmakta ve yarar sağlayan yönleri geliştirilmeye çalışılmaktadır. Eğitim süresince ele alınan konuların şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Masal kavramının tanımı ve tarihçesi.
 • Masalların psikolojik yönleri.
 • Masalların metaforik açıklamaları.
 • Masal terapisi uygulamaları.
 • Masal analizi.
 • Masal tasarlama teknikleri.
 • Masal terapisi sürecinin izleyişi.
 • Masal ve çocuk arasındaki bağın analizi.

Masal terapi, masal anlatıcılığı eğitimi ilkelerinden yaralanarak oluşturulmaktadır. Online veya yüz yüze olarak alınabilen bu eğitim, kişilerin çocukların psikolojisini daha iyi anlamasına yardımcı olmaktadır. Online masal terapisi eğitimi ile kişiler, konfor alanlarından uzaklaşmadan terapist unvanı alabilmektedirler.

Masal Terapisi Eğitimini Kimler Alabilir?

Online masal terapisi eğitimi, herhangi bir diploma şartı aranmaksızın alınabilmektedir. Masal terapisi konusunda kendi çocuğuna veya başka çocuklara yardımcı olmak isteyen herkes, masal terapisi enerji eğitimi fırsatlarından yararlanabilmektedir.

Bununla birlikte, çeşitli meslek alanlarında aktif olarak çalışan bazı kişiler, terapist masal unvanı alarak yaptıkları işin niteliğini arttırmaktadır. Bu meslek alanlarında aktif olarak çalışan kişiler, masal terapisinin altın değerindeki ilkeleri sayesinde toplum yararına katkı sağlamaktadır.

Doktorlar, sağlık çalışanları, psikologlar, çocuk gelişimi uzmanları, özel eğitim öğretmenleri, sosyal hizmet uzmanları, dil ve konuşma bozuklukları uzmanlar ve branş öğretmenleri; masal terapisi eğitimlerinden yararlanabilen meslek elemanları olarak sıralanmaktadır.

Masal Terapisi Eğitimi Hangi Alanlarda Kullanılır?

Masal terapisi eğitiminden elde edilen bilgiler, çocuklarla temas eden bütün sektörlerde kullanılabilmektedir. Çocukların dilinden anlamak, çocuk kalbinin sırlarını çözmek ve çocukların yaşadığı patolojik durumların önüne geçmek adına; masal terapisi ekolünün getirilerinin iyi bir şekilde öğrenilmesi gerekmektedir.

Masal terapisi bilen ve iyi bir terapist olan çocuk doktorları, kendisine gelen çocuk hastaların dillerinden daha iyi bir şekilde anlamaktadır. Hastalarının dilinden anlayan ve hastalarıyla empati yapabilen doktorlar, tedavi süreçlerini çok daha verimli hale getirebilmektedir.

Öğretmenlerin ve çocuk gelişimi uzmanlarının masal terapisi konusunda uzmanlaşmış olması, eğitim sürecinin daha kaliteli ilerlemesine katkı sağlamaktadır. Masallar aracılığıyla kendisini daha net ifade eden çocuklar, hem öğretmenlerinin hem de terapistlerinin işini kolaylaştırmaktadır.

Kimler Masal Terapisi Uzmanı Olabilir?

ClickAkademi eğitimleri arasında yer alan Online masal terapisi eğitimi, herkes için uzmanlık alanı sunmaktadır. Bu alanda uzmanlaşmak ve kariyer yapmak isteyen kişiler, eğitim basamaklarını en başarılı şekilde tamamlamaktadır.

Masal terapisi, çoğunlukla psikolog ve çocuk gelişimi uzmanlarının yararlanacağı bir alan olarak görülse de; çocuklarla ilgilenmek isteyen herkes için uzmanlık fırsatı sunmaktadır. Çocuklarının sorunlarını en iyi şekilde çözmek isteyen ebeveynler, masal terapisi konusunda alacakları eğitim sayesinde; çocuk dilinden daha iyi anlar hale gelmektedir.

Masal Terapisi Eğitiminin Size Kazandıracakları

Masal terapisi konusunda alınan eğitimler, kişilerin psikolojik ve fiziksel sağlığı üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Eğitimin öğrencilere kattığı en önemli avantaj, çocukların anlatmak istediği şeyler daha net anlayabilmeleri olarak gösterilmektedir. Masal terapisi eğitiminin size kazandıracakları şunlardır:

 • Çocukların duygularını daha net anlamayı sağlamaktadır.
 • Çocukların kendisine olan güvenini ve özsaygısını geliştirmektedir.
 • Kişilerarası ilişkilerin güçlenmesine katkı sağlamaktadır.
 • Travmatik olaylara maruz kalan çocukların rehabilitasyon sürecinde kullanılmaktadır.
 • Aile içi şiddet gibi durumların azalmasına yardımcı olmaktadır.
 • Öğrenme güçlüğü veya hiperaktivite bozukluğu yaşayan çocukların eğitim sürecine katkı sağlamaktadır.
 • Davranış bozukluklarının çözülmesine yardımcı olmaktadır.
 • Masalların metaforik açıklamalarını daha net anlamaya olanak tanımaktadır.

Masal Terapisi Eğitim Programı Modülleri Nasıldır?

ClickAkademi’nin nitelikli eğitmenleri tarafından verilen masal eğitiminin modülleri, tek eğitim içerisinde yer alan parçalar olarak gösterilmektedir. Her bir modül, ayrı bir ilkenin öğretilme sürecini ifade etmektedir. Kademeli olarak karmaşıklaşan eğitim modülleri, öğrencilerin terapi sürecini daha iyi anlamlarına yardımcı olmaktadır. Masal terapisinin öğretilme sürecindeki modüller şu şekildedir:

 1. Masalların tanımı ve sembolik ifadeleri.
 2. Çocuk ve masal ilişkisi.
 3. Masal anlatım teknikleri.
 4. Masal terapistlerinin görevleri.
 5. Masal analizi.
 6. Vaka analizi.

Masal terapisi eğitimi fiyatları, eğitimlerin süresi ve niteliği gibi faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Eğitimcinin unvanı ve eğitim düzeyi de fiyatlandırma sistemi üzerinde etkili olan faktörler arasında yer almaktadır. Masal terapisti olmak isteyen kişiler, piyasada bulunan eğitimler arasından kendileri için en uygun olanı kolaylıkla seçebilmektedir.

Masal Terapisi Sertifikasını Nerelerde Kullanabilirim?

ClickAkademi programları arasında yer alan masal terapisi kursu sonucunda alınan masal terapisi sertifikası; psikoloji klinikleri, çocuk gelişimi klinikleri, rehabilitasyon merkezleri, hastaneler ve okullarda kullanılabilmektedir. Masal terapisti unvanına sahip olan kişiler, eğitim sonucunda aldıkları sertifika ile kariyer yapma fırsatı yakalamaktadır.

Çocukların çeşitli problemlerinin daha net anlaşılmasını sağlayan masal terapisi, pek çok farklı alanda kolaylıkla kullanılabilmektedir. Kendini geliştirmek, sahip olduğu eğitimleri zenginleştirmek ve daha nitelikli hizmet vermek isteyen herkes; masal terapisi konusunda verilen eğitimlerden yararlanabilmektedir.

Kimler Masal Terapisi Eğitimini Alabilir?

 1. Doktorlar
 2. Sağlıkçılar,
 3. Psikologlar,
 4. Psikolojik Danışmanlar,
 5. Aile Danışmanları,
 6. Pedagoglar,
 7. Çocuk Gelişim Uzmanları,
 8. Özel Eğitim Uzmanları,
 9. Sosyal Hizmet Uzmanları,
 10. Dil ve Konuşma Uzmanları,
 11. Rehber Öğretmenler,
 12. Sınıf Öğretmenleri,
 13. Okul Öncesi Mezunları,
 14. Kreşte çalışan personel ve bu bölümlerde lisans eğitimi gören 3 ve 4. sınıf öğrencileri ile konuya ilgi duyan ebeveynler katılabilir.

   Kimler Hikaye Anlatıcılığı Eğitimini Alabilir?

 1. Girişimciler,
 2. Yöneticiler,
 3. Sanat, Reklam, Tasarım Gibi Yaratıcılık Gerektiren SektörÇalışanları,
 4. Satış ve Pazarlama Sektörü,
 5. Her branştan öğretmenler, öğretmen adayları,
 6. 6-Her bölümden üniversite öğrencileri,
 7. Anne-babalar,
 8. Youtuberlar, vloggerlar, bloggerlar,
 9. Kendini hikayeler ile ifade etmek isteyenler.
 10. Profesyonel konuşmacılar,
 11. Sunum yeteneklerini geliştirmek isteyenler.
 12. Etkili anlatımlar sunmak isteyenler,
 13. Hikayeleştirme ile ilgilenenler ilgi duyan herkes katılabilir.

Masal Terapisi Eğitim İçeriği

Hikâye ve Masal Anlatıcılığından yola çıkarak Masal Terapisi süreçlerine kadar geniş bir yelpazedeki eğitimimizin amacı verimliliktir. Bu nedenle aşağıdaki konular ele alınacaktır.

 1. Masal Nedir? Tarih ve Kökeni,
 2. Masalların Bireysel Yarar ve Zararları,
 3. Masalların Toplumsal Yarar ve Zararları,
 4. Masal Terapisi Nedir?
 5. Metaforlar, Sembolizm,
 6. Masal ve Kişiler Üzerindeki Bağ Nasıldır ?
 7. Masal Terapisi Kimlere Uygulanır?
 8. Masal Terapisi Teknikleri Nelerdir?
 9. Masal Terapisinden Çocuk Nasıl Faydalanır ?
 10. Masal Terapisinin İşlevleri Nelerdir?
 11. Masal Terapisti Kimdir?
 12. Masal Analizleri,
 13. Masal Tasarlama,
 14. Probleme Yönelik Masallar,
 15. Masal Terapisi Süresi ve Süreci Nasıl Olmaktadır?
 16. Masal Uygulamaları.

1- Eğitim Formatınız Nedir?

Eğitimlerimizi 4 farklı şekilde; dökümanlı eğitimler, videolu eğitimler, canlı yayın eğitimleri ve yüzyüze eğitimler olarak sizlere sunmaktayız.

2- Sertifika Programlarına Nasıl Kayıt Olabilirim?

Üst kısımda gördüğünüz ‘’ Hemen Başvur’’ kısmından başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğitim danışmanlarımız size en kısa süre içerisinde telefon aracılığı ile geri dönüş sağlayacaktır.

3- Eğitimlere Nereden Ulaşabiliriz?

Türkiye’de ki tüm eğitim firmalarından farklı olarak sizlere kişiye özel, kaliteli ve geniş bir otomasyon sistemi hazırladık. Kendi kullanıcı adınız ve şifreniz ile derslerinize buradan ulaşabileceksiniz. Kişiye özel sisteminize cep telefonu, tablet ve bilgisayarlarınız üzerinden ulaşabilirsiniz.

4- Eğitimlerime Ne Kadar Süre Online Erişim Yapabileceğim?

Eğitimin müfredatının süresine göre online erişiminiz sürenin 3 katı süresinde olacaktır.

5- Eğitim Videolarını İzleme Sınırım Var Mı?

Videolarınızı açık olduğu tarihler içerisinde sınırsız kez izleyebilirsiniz. Eğitime kayıt olduğunuz ilk andan itibaren danışmanlarımız tarafından takibi yapılmaktadır.

6- Sınav Formatı Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Sınavlarımız online bir şekilde çoktan seçmeli (TEST) olarak gerçekleşiyor.

7- Sınavdan Geçme Notum Nedir?

60 puan sınavdan geçmeniz için yeterli olacaktır.

8- Sınava Kaç Kez Girme Hakkım Var?

Sınavlara 3 kez girebilirsiniz.

9- Eğitimlerimi Tamamladığımda Herhangi Bir Belge Alacak Mıyım?

Eğitimlerinizi tamamladığınız programına göre Uluslararası Onaylı serfitikaya sahip olacaksınız.

10- Nasıl Ödeme Yapabilirim, Taksit Seçeneği Bulunuyor Mu?

Ödemeleriniz için Click Akademi size birçok imkân sunacak ve sizin için uygun olan ödeme yöntemini kullanabileceksiniz. Dilerseniz taksitli bir şekilde ödeme imkânı da sunuyoruz.

11- Sorun Yaşadığımda Nasıl Destek Alırım?

Click Akademi’nin genç ve dinamik eğitim danışmanı kadrosuna istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Mehmet Fatih Hanoğlu

Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdu. Çocukluğundaki en büyük şanslarından biri, seyahati seven ebeveynleriydi. Henüz çok küçükken on binlerce kilometre seyahat etmiş, tüm ülkeyi lise yıllarında tamamen gezmeyi bitirmişti. Yükseköğrenime başladığında bu alışkanlığına da devam etti. Yurt dışına doğru açıldı. Bu seyahatleri sırasında sürekli okumaya zaman ayırdı. Öğrenmeye devam edebilmek için farklı şehir ve ülkelerdeki üniversitelerde onlarca eğitime katıldı.

Dil bilim, bilim ve felsefeye açılan kapısı oldu. Her ne kadar farklı bölümler okumuş olsa da bilimsel ve hayat felsefesine dair bakış açısını dil bilimine borçlu olduğunu söylemektedir. 2007 yıllarında uygulamalı dilbilim alanları; psikodilbilim, nöro dilbilim, adli dilbilim dalları ile ilgilendi. Bu alanlarda da eğitimler alarak kendini uzmanlaştırmaya ve daha ileriye taşımaya çalıştı.  2010  yıllarında davranış bilimlerine ve antropolojiye merak sardı.

Adli bilimler ile ilgilenerek, adli bilişim uzmanlığı, profil tanımlama, yüz-mimik-jest eğitimleri aldı. İleri düzey yalan eğitimlerine katıldı. İstihbarat çalışmaları, stratejik yönetim eğitimlerine katıldı.

Avrupa bilim diplomasisi eğitimini de tamamlayıp, bu alanda faaliyete başladı. Bu süre zarfında binlerce seminere, panele ve konferansa eğitimci ve konuşmacı olarak katıldı.

Emniyetten cezaevlerine, üniversitelerden sivil toplum örgütlerine, özel okullardan dershanelere çok farklı kurumlara eğitimler verdi. Binin üzerinde makaleyi çeşitli gazetelerde köşe yazarı olarak yayımladı. Ulusal ve uluslararası makalelere ek olarak 6 kitap yayımladı. Daha sonra Uluslararası Basın Cemiyeti’ne katıldı. Uluslararası akademik bir dergi olan Ressjournal da bu süreçte ortaya çıktı.

Üretmeye ve öğrenmeye devam eden bir profesyonel öğrenci olarak kendini tanımlamaktadır.

Yapmış olduğu seçkin çalışmalardan dolayı “Dilbilim” alanında “Fahri Doktora” unvanına layık görüldü.

 

Projeleri

 

Profil Analiz Uzmanları Arge ve Danışmanlık Derneği (Profiler) Onursal Başkanı

Ress Journal Kurucu  (Route Educational & Social Science Journal)

Af Terapi Derneği (Başkan Yardımcısı)

Uluslararası Basın Cemiyeti (Başkan Yardımcısı)

Uluslararası Kalite Koçluk ve Girişimcilik Derneği (Denetim Başkanı)

Hanoğlu Özel Eğitim ve Danışmanlık Ltd Şti Kurucu

Rota Kariyer Eğitim ve Danışmanlık Şti Kurucu

Hedd Başkanlığı

Çoğul Çocuklar Derneği Başkan Yardımcılığı

Adlev Eğitmenliği

MEB Öğretmen/Eğitmen

 

Almış Olduğu Eğitimler /Kurum /Bölüm /Belge

Dil ve Konuşma Üzerine

 

*L. Avrupa Üniversitesi (Sanat ve Bilim Fakültesi- T. Dilbilim)

*Başkent Üniversitesi (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

*A. Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

*A. Karpaz Üniversitesi (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

*Konuşma Engelliler Federasyonu (Dil ve Konuşma Etkinlikleri)

*International Psychological Association (Dil ve Konuşma Bozuklukları)

 

Psikoloji Üzerine

*N.W. Üniversitesi (Psikolojik Danışmanlık - Yüksek Lisans)

*F. S. Mehmet Üniversitesi (Psikolojik Danışmanlık E.E.)

*G. Teknik Üniversitesi (Psikanalitik Psikoterapi)

*G. Teknik Üniversitesi (Aile Danışmanlığı)

*Haliç Üniversitesi (Sanat Terapisi)

*A. Menderes Üniversitesi (Masal Terapisi)

*Avrupa Laboratuvar Akreditasyonu Kurumu (Psikolojik Rahatsızlıklar Eğitimi)

*Y. Pazar Üniversitesi (Adli Psikoloji Uzmanlığı)

*Uluslararası Profesyonel Kurumlar Konsorsiyomu (İş ve Çalışma Psikolojisi)

*International Psychological Association (Psikanalitik Psikoterapi)

*Uluslararası Terapistler Kurumu (IAOTH) Elmira Strange, Mphil (Psy) (Adli Psikoloji)

*Yaprak Psikiyatri (Hizmet İçi Eğitim)

 

Yönetim Üzerine

 

*N. Pazar Üniversitesi (Global Master of Business Administration) Global MBA

*K. Dumlupınar Üniversitesi (Uluslararası Tic. ve Finansman - Yüksek Lisans-Devam)

*Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Liderlik)

*Milli Eğitim Bakanlığı (Liderlik Eğitimi)

*ISO-IAF (Kalite Yönetimi Uygulayıcılığı)

*İstanbul Tic. Üniversitesi ve TESAM (İstihbarat Çalışmaları)

 

Eğiticilik Üzerine

 

*Uludağ Üniversitesi (Eğitici Eğitimi)

*Milli Eğitim Bakanlığı- Mesleki Eğitim Merkezi (Eğitici Eğitimi)

*Milli Eğitim Bakanlığı- Mesleki Eğitim Merkezi (Usta Öğreticilik)

*Milli Eğitim Bakanlığı (Drama Eğitimi)

*G. Teknik Üniversitesi (Diksiyon)

 

Diğer

 

*Sakarya Üniversitesi (Profil Tanımlama, Yüz, Mimik ve Jest Eğitimi)

*Avrupa Birliği S4D4C (Avrupa Bilim Diplomasisi Eğitimi)

*Y. Pazar Üniversitesi (Adli Bilişim Uzmanlığı)

*Fırat Üniversitesi (İnşaat)

*Livcon Learning Academy (Profesyonel Koçluk)

*Uluslararası Koçluk Federasyonu (Koçluk)

*Dr. David J. Liebarman (Temel ve İleri Düzey Yalan Algılama Eğitimi)

 

Eserleri

 

Biyometrik Yüz Okuma ve Profil Tanımlama Yöntemleri (Kitap) ISBN: 978-605-89832-1-2

Sözlerin Ötesinde Profilleme (Kitap) ISBN: 978-605-89832-2-9

Profil Tanımlama (İnsan Tanıma Rehberi - Kitap) ISBN: 978-605-81703-0-8

Yalan Dili ve Edebiyatı (Dorlion Yayınları - Kitap) ISBN: 978-605-21114-1-3

Farkındalık Sanatı ve Duygu Dili Değişimi (Ray Yayıncılık) ISBN: 978-605-903-0441

Muhayyile (Şafak Ofset - Öykü Kitabı) ISBN: 978-605-89832-0-5

 

Makaleler

 

LANGUAGE USED BY INDIVIDUALS WITH CONFIDENCE PROBLEMS PATTERNS AND NARRATORY IDENTITY THEORY /  CURRENT SCIENCE MULTIDISIPLINARY JOURNAL - ISSN/2667-9515

STORY ABOUT SELECTIVE SPEAKING (SELECTIVE MUTISM) APPLICABILITY OF THERAPY (NARRATIVE) / CURRENT SCIENCE MULTIDISIPLINARY JOURNAL - ISSN/2667-9515

 

Çalıştaylar

1-İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Maltepe Üniversitesi Eğitimde Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı /2022

2-Türkiye I. Profil ve Davranış Analiz Çalıştayı /2022

3-Türkiye Sürekli Eğitim Merkezleri (TÜSEM) ve Mustafa Kemal Üniversitesi Çalıştayı / 2019

 

Araştırmacı Kimliği

 

ResearcherID: GMW-7167-2022

https://orcid.org/0000-0002-4257-8500

TÜBİTAK ID: TBTK-0031-7298

BAŞVUR
BAŞVURU / KAYIT FORMU


  Giriş Yap