Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Astrolojide Ay Nedir? Neyi Temsil Eder?

Astroloji; kişinin geçmiş, güncel ve gelecek yaşamındaki olaylar ile gök cisimlerinin hareketleri arasında bir ilişki bulma sanatıdır. Dolayısıyla, astrolojide yıldızların ve gezegenlerin konumu büyük rol oynar. Astroloji hakkında bilgi sahibi olan kişiler, gök cisimlerinin hareketlerinden yola çıkarak kişinin kişiliği başta olmak üzere hayatını yönlendiren pek çok konu hakkında yorumda ve kehanette bulunabilir, o kişileri nelerin beklediğini görebilirler.

Elbette, astroloji söz konusu olduğunda anlamını herkesin merak ettiği belli başlı ana terimler vardır. Bunlardan birisi de astrolojide Ay’ın konumudur. Astroloji ile ilgili çoğu makalede ve sosyal medya gönderisinde Ay’dan bahsedildiğini görürüz. Ay’ın konumu ve yeri, kişinin hayatında fazlasıyla önemli bir yere sahiptir. Bu da astrolojide Ay’ın ne olduğu ve neyi temsil ettiği bilgilerini önemli kılar. Eğer siz de astrolojide Ay’ın önemini merak ediyorsanız içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Astrolojide Ay Nedir?

Ay, dünyanın bir uydusudur. Antik çağlardan beri insanların büyük bir ilgiyle gözlediği, zaman zaman tapındığı zaman zaman kutsal anlamlar atfettiği Ay; dünyevi göğümüzdeki iki ana cisimden biridir. Dünyanın uydusu olması ve bize diğer gezegenlerden daha yakın olması, Ay’ın günlük yaşamımız üzerindeki etkisini de büyük oranda arttırır. Örneğin, Ay; suda oluşan gelgitten sorumludur, bunun yanı sıra bütün sıvılar da Ay’ın çekiminden etkilenir. Vücudumuzun büyük bir kısmının sudan oluştuğunu düşünürsek Ay’ın bizim üzerimizde de bir etkisi olduğu göz ardı edilemez bir gerçektir.

Ay’ın, yıldız haritalarındaki konumu da önem arz eder. Bir kişinin yaşam karşısındaki tutumu, hayata yaklaşımı, bilinçaltı, duyguları, tepkileri ve temel davranışları, Ay tarafından belirlenen en temel özelliklerimizdir. Bu açıdan baktığımızda, Ay’ın bizim üzerimizde çok güçlü bir etkisi olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Üstelik, bazı durumlarda, Ay’ın etkisi Güneş’ten bile daha büyük olabilir. Buna ek olarak kişinin diğer insanlar üzerindeki etkisi, sosyal ilişkileri ve toplum içindeki davranışları da Ay’ın yıldız haritasındaki konumu ile doğrudan ilişkili olabilir. Bu nedenle, bir kişiyi daha iyi anlamak için o kişinin yıldız haritasında Ay’ın nasıl bir konumu olduğunu bilmekte fayda vardır.

Ay Neyi Temsil Eder?

İç Dünya

Yıldız haritanızdaki Ay; sizin karakterinizi, iç dünyanızı, gizli kalmış yönlerinizi ve yalnızca yakınlarınıza açtığınız en saklı duygularınızı temsil eder. Genel olarak duygularla ilişkili olan Ay, içgüdülerinizi ve sezgilerinizi, heyecanlarınızı ve tepkilerinizi gözler önüne serer. İç dünyanızın ve kişiliğinizin yapıtaşları Ay’ın etkisi altısındadır. Ev ortamınız, arkadaş ilişkileriniz ve diğer insanlara olan yaklaşımınız da dolayısıyla Ay tarafından belirlenir ve şekillendirilir.

Dişillik

Bunun yanında, Ay tarih boyunca hep kadınlık ve dişilikle ilişkilendirilmiş bir gök cismidir. Bu durum, Ay’ın astrolojideki yeri için de geçerlidir. Ay, dişil bir uydu olarak annenizi ve hayatınızdaki diğer önemli kadın figürlerini temsil eder. Bu kişilerle olan ilişkileriniz de dolayısıyla Ay’ın etkisi altındadır.

Geçmiş

Ay’ın temsil ettiği bir diğer kavram ise geçmiştir. Kökleriniz, hayatınızdaki duygusal gelişmeler, geçmişinizin bugün üzerindeki etkisi ve diğer pek çok şey Ay’ın etkisi altındadır. Buna bağlı olarak duyguları dışa vurma biçiminiz de Ay tarafından belirlenir.

Verimlilik

Verimlilik ile de yakından ilişkilendirilen Ay, astrolojide de Yengeç burcunu temsil eder. Annelik duygusuyla ilişkili olan Yengeç; göğüs, mide ve sindirim sisteminden sorumludur. Her gezegende 2 ila 3 gün kalan Ay, Zodyak turunu 28 günde tamamlar. Yeni Ay doğduğu zaman ise yeni başlangıçlar ve yeni projeler için en uygun zamandır. Dolunay ise hasat, yani bitiş zamanıdır.

BAŞVURU / KAYIT FORMU


    Giriş Yap